Haft komputerowy w życiu codziennym

Haftowana pościel i ręczniki to oryginalny i niebanalny pomysł na prezent, także okazjonalny. Akcesoria tekstylne, na których widnieje unikalny haft cieszą się zainteresowaniem od dawna, warto jednak przypomnieć, że niegdyś był to wyłącznie haft ręczny.

Z czasem pojawił się haft maszynowy, umożliwiając szybsze i bardziej precyzyjne wykonywanie pracy hafciarkom. W czasach współczesnych priorytetem jest haft komputerowy, wykonywany – jak sama nazwa wskazuje – za pomocą aplikacji komputerowych.

 

Przygotowanie haftu komputerowego

 

Haft komputerowy, jak nietrudno się domyślić, wymaga odpowiedniego przygotowania. Pierwszym krokiem jest opracowanie projektu graficznego, który docelowo ma być wyhaftowany na odzieży lub innym akcesorium tekstylnym.

Należy jednak pamiętać, że standardowa grafika komputerowa, przygotowana w dowolnym programie komputerowym, musi być następnie przetworzona do pliku wektorowego. Wektoryzacja odgrywa bardzo ważną funkcję w zakresie tworzenia haftów komputerowych – dzięki niej precyzyjnie i z bardzo dużą dokładnością można odwzorować grafikę podczas wykonywania pracy sterowanej komputerowo hafciarki.

Analizując tę kwestię warto podkreślić, że haft komputerowy można wykonać praktycznie na każdej części garderoby, począwszy od koszulek, poprzez bluzy, szlafroki, czapki, a na torbach tekstylnych, piórnikach i innych gadżetach skończywszy.

 

Haft komputerowy na dużym metrażu

 

Haft komputerowy bez problemu można wykonać na dużym metrażu – jest to możliwe dzięki wielogłowicowym maszynom, które precyzyjnie i szybko wykonują haft na dostarczonej tkaninie. Przykładem obrazującym tę kwestię są dostępne w belach materiały, na których widnieje efektowny i wyjątkowy haft. W tej sytuacji szycie konkretnych rozwiązań tekstylnych odbywa się z wykorzystaniem tkaniny zdobionej pięknym haftem.

Wykonanie haftu komputerowego na dużym metrażu nie należy do trudnych, wystarczy nawinąć przekazaną tkaninę na specjalną ramę i wyhaftować powtarzalny wzór, zgodnie z oczekiwaniami zleceniodawcy. Ważnym czynnikiem jest w tym przypadku precyzyjne ustawienie głowic, hafciarskich – działanie to daje pewność, że poszczególne elementy haftu będą łączyć się ze sobą, tworząc spójną i efektowną całość.

 

Haft komputerowy na potrzeby strojów historycznych

 

Haft komputerowy idealnie sprawdza się także jako dopełnienie strojów historycznych, imitując w tym przypadku haft ręczny. Przyznać należy, że wykonanie haftu komputerowego, który będzie imitował haft ręczny, oddając jego charakter i niepowtarzalność wymaga wiele pracy, umiejętności oraz koordynacji działań aplikacji komputerowych, nie mniej jednak efekty są zachwycające – haft komputerowy nie różni się praktycznie niczym od haftu ręcznego.

Należy jednak pamiętać, że garderoba, na której ma być wykonana komputerowa imitacja haftu ręcznego musi być dostarczona przed finalnym zszyciem.

W czasach współczesnych istnieją co prawda hafciarki, oferujące profesjonalny haft ręczny, nie mniej jednak jest to usługa bardzo droga, nierzadko przekraczająca możliwości finansowe zleceniodawcy. Zdecydowanie korzystniejszą alternatywą okazuje się w tym przypadku haft komputerowy, nota bene, nawet dwa razy tańszy niż wykonywany ręcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *